STREET MAGIC A BUSKING

Pouliční kouzlení je těžká práce, ale je to sranda!!!

Jaké je kouzlení na ulici?

Jaké postupy při kouzlení dodržovat?

Kterým kouzlem jsem na ulici zastavoval chodce?

 
Ahoj :-),
posílám Ti jeden z mých Servantou vydaných článků ;-).

Sednete si k počítači, otevřete mail a čtete: ,,Ahoj, Kubo, přál bych si od tebe článek pro Servantu na téma “ pouliční magie“. 

Hlavně popsat tvé zkušenosti a dobrodružství, která jsi zažil v Anglii, jak jsi nám to vyprávěl v klubu, kdy ti nestál za prdelí televizní štáb jako D. Blainovi a R. Foxovi, ale policajti :-). Hlavně popiš, jak je to těžký chlebíček. J.K.“ (Jiří Krejčí)

Když Vás dá někdo do jednoho odstavce s Davidem Blainem, Roberte Foxem a Jiřím Krejčím, to už něco znamená ;-))).

Tak píšu :-).

Všichni to znáte….
Po ulici jde mág, zastaví chodce, dá mu vybrat kartu a během několika chvil ji mrskne za sklo nejbližší kavárny…

To vše můžeme sledovat díky kameramanovi…
Divák se diví, hraje akční hudba, mág odchází…

Někdy se i mág diví jako divák sám :-D…
Podstatné ovšem je, a to říkám hlavně pro mladé kouzelníky plné nadšení, kteří chtějí dělat ,,street magic“ nebo se tímto odvětvím dokonce živit, TOTO NENÍ POULIČNÍ MAGIE v tom pravém slova smyslu.

Skutečná pouliční magie totiž existuje již od dob samotného vzniku kouzelnického umění vůbec – tudíž nemůže být ani řeč o kameře, štábu, kouzel jenom pro kameru z jednoho úhlu a nebo snad dokonce stříhání záznamu.
 

Pouliční magie vždy byla, je a bude v první řadě druhem obživy.

Má svá pravidla, má své postupy a ano, přestože se u ní kouzly bavíte a bavíte samozřejmě i své diváky, směřujete k jedinému cíli…

K HONORÁŘI = K VÝDĚLKU


Taková je realita. Pouliční magie je práce. Je těžká, je namáhavá fyzicky i psychicky, musíte jí dělat dobře, abyste si vydělali.

Doba je ale taková, že když se dnes postavíte někam na ulici, abyste bavili a dostali do klobouku svůj honorář, musíte sami platit (ne všude, ale často ano). To je pronájem tady, pronájem tam, časový poplatek tady, sluneční svit v ceně, poplatek za vzduch, daň z úsměvu atd. atd….

Po radách kouzelníků z ciziny je nejlépe nastoupit tuto cestu – je lepší se stovce policistů omluvit přímo na místě, že jsme tady „nelegálně“, než řešit jedno legální povolení s 5ti úředníky :-).
 
Zkuste se vžít do následujícího skutečného příběhu a pak si sami řekněte, jestli je pouliční magie šálek Vaší kávy :-).
 
  Už nebydlíte s rodiči, ale v bytě na úvěr, splácíte auto, půjčku a všeho všudy nic nemáte. Od malička VÍTE, že se chcete živit jako kouzelník, ale musíte se protloukat vším možným, abyste se vůbec uživili. Děláte různé MLM, přímý prodej, finanční půjčky bankovních institucí atd. atd….Nebaví Vás to, žere Vám to energii, až Vás to pomalu začne ubíjet. Brzo přijde situace, že už nemáte ani na nájem, hrozí Vám, že vám vezmou auto, do toho si nemáte z čeho zaplatit socko a zdravko, takže Vám postupem času hrozí i exekuce a všechno se sype.

Přišla doba, kdy jste na křižovatce.

Vlevo – všechno risknete, odjedete do ciziny od rodiny, partnera a přátel a budete dělat to, co máte rádi, co umíte a uvidíte, co z toho vzejde.
Vpravo – nebudete bojovat, ale místo toho se příjemně smíříte a budete žít, jako většina lidí kolem Vás, vždyť jim to jde tak hezky.
No, já šel doleva 🙂
.
 
Pouliční magie začíná už přípravou doma. Musíte vědět, do jaké lokality jet, kde budete bydlet, jak si pojistit život tady doma, kolik potřebujete vydělat, co a jak vůbec předvádět….

Vybrali jste si Brighton v jižní Anglii.
Důvod??? V tomto městě neplatíte u veřejné produkce nájem za místo. U pouličního prodeje ano, ale u uměleckých výkonů ne.


Jdete do špinavé ubytovny a zaplatíte si týdenní pobyt v pokoji se třemi cizími lidmi. Nájem platíte penězi, které jste získali prodejem svých osobních věcí ještě doma a jsou to prakticky poslední peníze, které máte. Už od prvního dne se bojíte, že Vám i to málo na ubytovně ukradnou.

Dáte si rychlou sprchu a hned první den jdete kouzlit na ulici. Myslíte si, že víte, co je to pouliční magie, ale EE!!!!!

VŠECHNO JE JINAK!!! 😀 – Žádné takové – pane vezměte si kartu, pane dívejte, to kafe lítá, pane půjčte mi 200,-, udělám 1000,-.


Město je plné pouličních umělců, muzikantů, kreslířů, šperkařů, tanečníků a VY jste pouze jedním z nich. Proč by se Ti lidi měli dívat právě na Vás a proč by právě Vám měli dát peníze??? Nemyslete si, že chodec zaplatí každému, koho na ulici uvidí. 
 
A tak se postupem času učíte, dny plynou a peníze docházejí. Jíte max. 2x denně zbytky z rychlých občerstvení, ztrácíte na váze, perete si na veřejných záchodcích a v kašnách (ano, v kašnách), spíte venku. Důležité je to, že se pořád, pořád učíte.


Zjistíte, že pouliční magie má své zákony a pravidla, když je dodržíte, dostanete peníze.

  1. Musíte donutit lidi, by se na Vás začali dívat.
  2. Musíte je zastavit a nakumulovat kolem sebe dav.
  3. Musíte dav pobavit a  udržet.
  4. Musíte z co nejvíce jedinců vytáhnout peníze.
  5. Dělat to celý den, týden, měsíc atd…pořád dokola.

 
Pět kroků, které je třeba dodržet.
S odstupem času si řeknete – jednoduché 🙂
.
Koho by ale napadlo, že se lidi nebudou dívat na to, jak krásně mícháte karty nebo točíte mezi prsty kuličku, že???

První člověk se na Vás podíval až tehdy, kdy Vám omylem vypadl z ruky čínský kruh, zařinčel a začal se točit na slunci uprostřed chodníku…TO JE TA CHVÍLE!!! DÍVAJÍ SE!!!

V ten moment kruh zvedáte ze země, spojujete ho s druhým a vrážíte ho chodci do ruky. Nemůže odejít, protože má Vaše věci, prohlíží kruhy, začíná být zaujatý a kolem něj se automaticky zastavují další lidé. Uděláte celou rutinu s kruhy.

První dva kroky máte za sebou. A taky už víte, že už každou svou pouliční show začnete hozením čínského kruhu na zem tak, aby se točil 🙂
.

Chcete jít k dalšímu triku, ale než vezmete další rekvizitu, lidi jsou v čudu 🙂. Až časem opět zjistíte, že už od začátku musíte lidi držet na místě až do konce, lákat je a motivovat, aby zůstali, že už za chvíli uvidí něco, o čem budou do smrti vykládat. Držet je na místě jako dav, ale rychle se „spřátelit“ i s jednotlivci a držet je u sebe. DRŽET A NEPUSTIT!!!

A povedlo se, zůstali s Vámi až do konce.


Ukloníte se, hodíte na zem klobouk, ale z davu 50ti lidí Vám v něm přistály 2 libry v pencích :-D. Kde se stala chyba??? Vždyť se bavili, divili, vy jste kouzlili opravdu výborně, ALE…
A tak se učíte to nejtěžší.

Tak jako v životě si i v pouliční show MUSÍTE UMĚT ŘÍCT O PENÍZE!!!

Zní to jednoduše, ale kolik z Vás se nestydí cizím lidem na ulici říct, že ulice je Vaše obživa, že po nich chcete peníze, že show, kterou shlédli, Vám mají zaplatit? 

Dokonce si i musíte umět říct o částky, které preferujete :-).

To vše s humorem, ale také s jistou direktivou, protože a teď to opakuji – POULIČNÍ MAGIE JE PRÁCE a za práci se platí!!!

A věřte tomu, když se naučíte si říkat, lidi Vám ty peníze rádi dají. A pak už jen neustále plňte bod 5 :-).


Vydrželi jste, bydlíte už zase pod střechou, jíte jídlo z obchodu, máte k dispozici sprchu i pračku.
 

Na ulici jste dostali tvrdou školu, ale už
NAVŽDY VÍTE, ŽE SE MŮŽETE ŽIVIT JAKO KOUZELNÍK!!! M – Ů – Ž –E – T- E!!!

Na ulici jste pak potkali manažera vyhlášeného zábavního centra a uzavřeli smlouvu na celé léto. U toho jste ve volných chvílích neustále kouzlili i přímo na ulici, potkali jste dalšího manažera a uzavřeli smlouvu s gigantickou multimediální společností BBC a objeli s ní celou Anglii ;-). Fajné, že? 🙂

Pak jste se vrátili domů, zaplatili splátky, vyvarovali se exekuce, začali zase jezdit svým autem, žít opět se svým partnerem a rozjeli jste  úspěšnou kouzelnickou firmu:

TUTO FIRMU!!! :-), PRÁVĚ JSI V NÍ 🙂 – VESPE.CZ!!!
 

Udělejte si teď sami obrázek o tom, co je to pouliční magie :-). Ale věřte tomu, že to nejsou dobře zvládnuté triky, moderní oblečení a kameraman se štábem na krku.

POULIČNÍ MAGIE JE PRÁCE, ALE….!!!

Jako veškerá aktivita spojená s kouzly, je i tato práce krásná a když už víte, jak na ni, prostě Vás baví ji dělat ;-).

Jako jeden z mála lidí budete i Vy moci říkat:

,,Živím se svým koníčkem, jsem kouzelník :-)!“

 
Jakub Vosáhlo

P.S.: Kdykoliv budeš mít na mě, jakýkoliv dotaz, návrh či připomínku, piš, rád odpovím! 🙂
P.P.S.: Magie i mikromagie s Tebou!!! 🙂